איך הכל התחיל?

קהילה צעירה בוחרת לגור בעיר הדרומית

ארץעיר הוקמה בשנת 2006 כעמותת "תור המדבר" על ידי קהילת קמה. 
קהילת קמה התגבשה בשנת 2004 סביב חזון משותף של הקמת קהילה בבאר שבע, כמרכז החיים העירוני של הנגב, וכאנטיתזה להתיישבות כפרית מתבדלת.

הערכים המנחים של הקהילה, שלימים הפכו לערכים המנחים של הארגון, הינם פלורליזם, יזמות, קהילתיות, צדק חברתי ומחויבות לפריפריה.

חברי הקהילה, שגדלו בכל רחבי הארץ והיו סטודנטים בעיר הדרומית, בחרו להישאר בעיר, באחת השכונות הקשות של באר שבע, והתחילו לייצר בה שינוי על ידי עשייה קהילתית וחברתית. לאחר זמן מה הקימה קהילת קמה את עמותת תור המדבר, כדי שתשמש פלטפורמה לעשייה החברתית של הקהילה וליוזמות של חבריה.

כשהיוזמות האישיות פרשו כנפיים

פעילותה הראשונית של העמותה התמקדה בשכונה ד' בבאר שבע, והיוותה פלטפורמה ליוזמות חברי הקהילה. כך הוקם קפה רינגלבלום – בית הקפה החברתי הראשון בעיר, המעסיק נוער בסיכון, מרכז לקיימות שכונתית ובה גינה קהילתית ואירועים ופעוטבע – פעוטון ייחודי בערכי הסביבה והקיימות.

עם התרחבות הפעילות וצמיחתם של פרויקטים רבים הפכה העמותה לארצית, ועברה תהליך אסטרטגי, שבסיומו שונה השם 'תור המדבר' ל'ארץעיר' – מתוך הבנה שהפעילות בערים היא המפתח לשינוי במדינה.

בשנים האחרונות חברי קהילת קמה, המונה 20 משפחות ו-27 ילדים, עברו יחד להתגורר באזור העיר העתיקה בבאר שבע, כמו גם משרדי העמותה שעברו למרכז לאודר לתעסוקה. חברי קהילת קמה שותפים בועד המנהל, בצוות ההנהלה ובאסיפה הכללית.