ארץעיר - קצת רקע

ארגון ארץעיר מהווה פלטפורמה מקצועית וכלכלית המאפשרת השפעת תושבים על המרחב שלהם,  במטרה ליצור ערים שטוב לחיות בהן  תוך תיווך והנגשה של כלים ופרקטיקות בבינוי קהילה.
אנחנו דוגלים בתפיסת עולם קהילתית הגורסת כי שינויים חברתיים עמוקים וארוכי-טווח בערים דורשים עבודה רב מגזרית מקומית, אזורית וארצית. לצד עבודה עם קהילות מקומיות המתאגדות ובונות יחדיו  תשתיות קהילתיות בערים, אנחנו עובדים עם מגוון שותפים בעולם החברתי ומגזר ציבורי.
אנו בארץעיר מובילים בנוסף התערבויות אשר יוצרות שפה משותפת, מטרות משותפות ואיגום משאבים בין כלל בעלי העניין.

הניסיון שלנו

במהלך 25 השנים האחרונות הצוות המקצועי של ארץ צבר ידע וניסיון בעבודה קהילתית רחבה. למדנו לעבוד עם תושבים על יצרנות עיר והפיכת הצרכים הקהילתיים למענים חברתיים עירוניים והגברת יוזמות מקומיות, תוך יצירה של רשת קהילות ורשת יזמים חברתיים שמקבלות פלטפורמה לצמיחה וביסוס לצד זאת,  במהלך השנים ליווינו רשויות וגופים ממשלתיים בהטמעת מערכות קהילתיות השתתפותיות ויצירה משותפת של דפוסי חשיבה חדשניים בכל הנוגע ליזמות קהילתית , בדגש על החיבוריות לערכי העשייה של תושבים ותושבות וההבנה הפשוטה כי ערים קהילתיות הן ערים שטוב יותר לחיות בהן.
כחלק מהערכים שלנו ומתפיסת השיתוף שלנו אנו מאמינים שהידע והניסיון שצברנו צריך להיות נחלת הכלל ולכן הקמנו מרכז ידע המנגיש ומאפשר הכיר וללמוד במגוון דרכים.

הצוות שלנו

אנו מאמינים ומאמינות במומחיות שבאה מלמידה ומעבודת שטח, כלל אנשי ונשות התוכן שלנו בארץעיר הינם אנשי קהילות ויזמות מקומית שמכירים את העבודה מתוך התנסות אישית.

המוצרים שלנו

הרצאות

מפגש בן שעה וחצי סביב נושא ספציפי מרשימת הנושאים המוצעים בו ניתנים ידע מקצועי אקדמי, תוך הבאת סיפור השראה ארץעירי מקומי ומתן כלים פרקטיים סביב הנושא כבסיס ראשוני לשיח

סדנאות

מפגש מורחב בן כארבע שעות המכיל בתוכו ידע מקצועי והשראתי לצד כלים פרקטיים ללמידה סביב תוצר ספציפי של הקבוצה. מפגש היברידי ומבוסס גם על מקרי שטח שהקהל מביא עמו.

קומבינציות

ארבעה מפגשים בני 3.5 שעות המכילים מספר נושאים הקשורים ביחד. הקומבינציה כוללת בתוכה - מפגשי הרצאות, סדנה וסיור מקומי תוך היכרות עם קהילות ויזמים.

ליווי בהרכבה עצמית

תהליכי ליווי אד-הוק המותאמים אישית לארגון ולקהילה והצרכים הייחודיים להם. תהליך הליווי מוגדר מראש במשותף מרמת התכנים ועד מספר מפגשים, משך המפגשים והתוצר הרצוי.

ההרצאות שלנו

מה זאת קהילה בכלל?

מפגש יסוד על המושג קהילה, ההתהוות שלו עוד מימי התנ"ך והחיבור שלו לימינו. חקירה משותפת של סוגי קהילות שונות – משימתיות, גאוגרפיות, שלב חיים, אנכיות, וירטואליות ועוד. הבנת הצורך ההדדי בקיום קהילה, איך נוצרת הצמחת קהילה (מעלה-מטה, מטה-מעלה, מידל אווט) ולמה קהילות הופכות ערים לטובות יותר?. 

מושגי ליבה: תודעה רשתית, אלגאוזים, הון חברתי, MIDDLE OUT.

מעגלים מעגלים; מבנה ארגוני בתוך קהילה

במפגש נחקור את תפיסת מעגלי הפעולה וההשתתפות, כאשר במרכז הקהילה נמצא המעגל המוביל ואותו סובבים
מעגלים נוספים המדגימים רמות קירבה שונות. אממה- המעגלים הם לא דיכוטמיים וסגורים,
נלמד על הדינמיות של המעגלים, העובדה שיש ריבוי מעגלים ואיך מעבר בין המעגלים
מקדם את הקהילה.

מושגי ליבה: סוציוקרטיה, סופר יוזרים, פעילים, פרקטליות.

חוסן קהילתי; גם בעת משברים

משבר זאת לא מילה גסה, וכמה שננסה לברוח מהם- הם קורים, גם במשפחות הטובות ביותר. במפגש נלמד על סוגי משברים (פנים וחוץ קהילתיים), נלמד ונתנסה במיפוי משאבים קהילתי שמחובר לחזון ולמהות של הקהילה ונחקור איך קהילות יכולות להתמודד בצורה מיטיבה עם משברים מסוגים שונים.

מושגי ליבה: הון אנושי, אלגואיזם, יוזמה קהילתית.

תרבות קהילתית יוצרת; אירוע השתתפותי בונה קהילה

בשביל ליצור קהילה או לשמר קהילה, אנחנו צריכים מגנט. נכון, אנשים זה מגנט מעולה, וגם יוזמות או צרכים אבל מה עם תרבות? אין ספק שאחד הדברים שמחברים בצורה מעולה אנשים וגורמים להם להתרשת – אילו אירועים. במפגש נלמד על פרקטיקת אירועי המגנט, איך ולמה הם מושכים אנשים ומה חשוב שיקרה בהם. בנוסף נעמיק במתודות לאירועים השתתפותיים, בהם הקהל הוא לא רק צרכן אלא יוצר שמממש את הרצונות שלו לתרבות מקומית מקיימת- ושוב, איך זה מחזק ומחבר את הקהילה/ ארגון. 

מושגי ליבה: השתתפותיות, אלגואיזם, עקרון ה-10, וולקאמינג. 

מה ניש? ניהול קהילתי באמצעים דיגיטליים

איך מדברים בתוך קהילה? חוץ מתרבות שיח נאותה כמובן, אנחנו מזמינים אותך לחקור איתנו ביחד צורות שונות של תקשורת בתוך ובחוץ הקהילה, בדגש על פלטפורמות דיגיטליות. נתחיל בפלטפורומות מוכרות יותר כמו פייסבוק וואטסאפ, ונמשיך לפלטפורמות מתקדמות של ניהול תוכן, החלטות משותפות ועוד. 

מושגי ליבה: חשיבה רשתית, וולקאמינג, סוציוקרטיה, סופר יוזרים.

יזמות קהילתית שלבים בהקמת מיזם

קהילות לפעמים מתגבשות מתוך קבוצת אנשים שמוצאת אחת את השניה ולאט לאט יוצרת מסורות, שגרות וכן יוזמות משותפות. ולפעמים זה הפוך- הצורך ליזום וליצור מחבר קבוצת אנשים שלימים הופכת לקהילה. בהרצאה נחקור יחד את השלבים בהקמת מיזם קהילתי החל משלב החלימה, רתימת שותפים עד שלב הביצוע ואיך כל זה משפיע ובונה קהילה, ולהפך.

מושגי ליבה: יוזמה קהילתית, אלגאוזים, הון חברתי, צירי קיימות, פרקטליות.

התחדשות עירונית; הקשר בין מרחב וקהילה

התחדשות עירונית;  תחום בצמיחה בו ישנה הבנה בחשיבות של הפיכת המרחב הציבורי והדיורי לסביבה קהילתית, מחברת ומעצימה. בהרצאה נכיר מושגי בסיס בעולם התכנון וההתחדשות העירונית, נחווה השראה מתהליכי התחדשות עירונית בבאר שבע וחיפה, נלמד על התפתחות של עסקים, עירוב שימושים וכן איך מצמיחים קהילות אנכיות בתוך מגדלים. 

מושגי ליבה: פרקטליות, עקרון ה-10, פלייסמקינג, קהילות אנכיות, צרכני עיר VS יצרני עיר.

הסדנאות שלנו

למי שיש זמן ורוצה לצאת עם משהו פרקטי ביד  
משך כל סדנא היא כשלוש שעות וחצי כל אחת

א'-ב' קהילות וקהילתיות

מפגש הכולל בתוכו מקרה בוחן אישי של הקהילה סביב – מהי הקהילה, מפת המשאבים הקהילתית המקומית, המבנה הארגוני הקיים / הרצוי ומיפוי הון אנושי ומסורות המייצרות חוסן קהילתי.

א'-ב' אירוע השתתפותי

במהלך המפגש נעסוק במטרות והכלים המרכזיים בהפקת אירוע קהילתי השתתפותי. מתוך הלמידה המשותפת נבין את הצורך הקהילתי בבסיס פעולת ההפקה, ניצור מפת הון אנושי קהילתי, נחקור את מרחב ההפקה וכיצד הוא הופך לאינטראקטיבי, מחבר ומרשת ככל הניתן בהתאם לקהל היעד ונצא עם גאנט הפקה ראשוני ושלושת הצעדים הבאים בהפקה.

א'-ב' פיתוח יזמות קהילתית

מפגש  הכולל בתוכו מקרה בוחן אישי של הקהילה סביב  יזמות קהילתית  – נחקור צרכים ותשוקות אישיות שעולות בקרב חברי הקבוצה ביצירה מקומית, נבין ביחד את הקשרים, השותפים והחיבורים שסביבנו ונתכנן ביחד את שלושת הצעדים הראשונים בפעולות היזמות השונות שעולות בסדנה.

הקומבינציות שלנו

לאלו המעוניינים להתחייב לתהליך הדדי של למידה ועשייה ואוהבים לשלב עולמות
4 מפגשים של 3 שעות כל מפגש

סדרת מפגשים הכוללים תהליך הפקה רוחבי של אירוע תרבותי מקומי קהילתי.

  1. היכרות עם המושג אירוע השתתפותי, דוגמאות מאירועים להשראה ויצירת מבנה אירוע יחודי לקבוצה
  2. סיור השראה בין קהילות מפיקות / במהלך אירוע תוך הבאת הכלים ההפקתיים לקדמת הבמה
  3. סדנת מיפוי הון אנושי קהילתי כבסיס לתוכן בהפקה, בניית מעגלי פעולה וצוותי עבודה
  4. למידה סביב שיווק קהילתי ויצירת מרחב השתתפותי במהלך האירוע

סדרת מפגשים הכוללים

  1. מה זאת קהילה – התפתחות המושג קהילה לאורך השני, חקירה של סוגי קהילות שונים 
  2. סיור השראה ומפגש עם קהילות
  3. מבנה ארגוני בקהילה, מעגליות ודרכי תקשורת
  4. סדנת כתיבת חזון קהילתי ומיפוי משאבים

ליווי בהרכבה עצמית

לארגונים שרוצים להכיר יותר וצרכים התאמות וחשיבה מדויקת .
תהליכי ליווי אד-הוק המותאמים לארגון / קהילה והצרכים האישיים שלה.
תהליך הליווי מוגדר מראש עם הלקוח.ה מרמת התכנים ועד מספר מפגשים, משך המפגשים והתוצר הרצוי.

דברו איתנו

צילומים: רן דה-וידס | סנאפ | הרשת