קורונה – מדריך להתמודדות בקהילה \ בן מורג

(גרסה 1.0)

"…הקהילתיות שאני מדבר עליה זה משהו שצריך לארגן אותו. אנשים צריכים להתחיל להתארגן סביב מוסדות. החל במתנ"סים וכלה בבתי כנסת ובמועדונים למיניהם. שם הקהילה צריכה לבוא לידי ביטוי. אנשים לא צריכים לחשוב שהמדינה, שהיא הקהילה הכי גדולה תוכל לדאוג להם בשלבים יותר מתקדמים של המשבר. התארגנויות לוקאליות – זה כרגע מה שחסר"

אז… מה אנחנו יכולים לעשות כמובילי קהילות בעת משבר הקורונה?

  1. להמשיך להפגש (רק באונליין, או בקבוצות קטנות ובמרחבים פתוחים)

כיום ההנחיות אוסרות על התכנסויות של מעבר ל-10 אנשים וממליצות על שמירת מרחק של לפחות 2 מטרים בין אדם לאדם. האם יש התכנסויות פיזיות בקהילה? נשאיר לכם להחליט את זה עבור הקהילה שלכם. בקהילת "הרשת: באר שבע" בחרו לעשות מפגש חירום בו נפגשים בקבוצות של עד 5 אנשים (באויר הפתוח וישיבה במעגלים רחבים) כדי להבין מה דרכי ההתמודדות של הקהילה עם המשבר.
אבל גם אם תחליטו שלא מתאים לכם, למזלנו, בשנים האחרונות פותחו כלים טכנולוגיים שונים שמאפשרים לנו להתגבר על הפער הזה באמצעות מפגשי בפלטפורמות וירטואליות. כדי לערוך מפגש אונליין לא צריך להיות מקצוענים גדולים – מספיק לצפות בסרטון שמסביר על הפעלה בסיסית של ZOOM ולקבל כאן כמה טיפים לניהול אירוע אונליין מוצלח.
אפשר גם לערוך מפגשים המחולקים לפי קבוצות עניין: מפגשי נשים, מפגשי הורים וילדים, מפגשי מתבודדים (מקוונים!) וכו' – יכולות לעסוק ישירות במשבר או שלא, אבל בכל מקרה יאפשרו את המגע האנושי (גם אם מתווך דרך מסך) שאנחנו כל כך זקוקים לו בימים האלה.

2. חינוך ותעסוקה לילדים

עם ההודעה על עצירת מערכות החינוך קמה צעקה גדולה מצד לא מעט הורים – איך ממשיכים שגרה לילדים גם בתקופה כזאת? גם כאן – הקהילה יכולה להיות רשת הבטחון החינוכית-חברתית עבור הילדים. כדי להכין את עצמכם – הכי כדאי להצטרף לקבוצת הפייסבוק "קורונה – הבית הוירטואלי למשפחות עם ילדים" – תמצאו שם המון השראה. הנה כמה דברים שדגנו מהרשת ואהבנו במיוחד: שיעור מוכן להדפסה – "שלום, אני קורונה" (יש גם גרסה בערבית) || להכין ביחד שגרת פעילות שבועית || צנצנת משעמם לי.
לפתורנות נוספים הכנו לכם בנספח חלק שלם רק על פתרונות חינוכיים ותעסוקתיים לילדים.

3. לדאוג למבודדים

המוני אנשים כבר נמצאים בבידוד – והמספר הזה הולך וגדל כל יום. המשפחה והקהילה הן רשתות הבטחון היחידות עבור אנשים אלה – וכאן כבר קמו לא מעט יוזמות שאפשר לאמץ לקהילות שלנו:
בכפר ורדים חילקו פאזלים למשפחות מבודדות ומתכננים לחגוג חזרה לשגרה עם תערוכת פאזלים של כל היישוב; במושבה מגדל חילקו בקבוקי יין לכבוד פורים; בירושלים משתמשים באפליקציה CommuniT כדי לחבר בין אנשים שרוצים לתת ואלו שמבקשים לקבל, וגם פתחו קבוצות וואטסאפ ייעודיות לנושא התנדבות בקהילה (דוגמה לטופס ההצטרפות למאגר).

4. לעודד יזמות קהילתית סביב המשבר

בקהילה כמו בקהילה – הכוח נמצא בחברים, והמארגנים הקהילתיים רק צריכים לדעת לארגן אותו. זה הזמן לארח מפגש קהילתי (אונליין או בקבוצות קטנות מאוד), ובו לשאול את עצמנו "מה האתגרים שעומדים לפנינו, ואיך אנחנו יכולים להתמודד איתם?" – ולתת לפתרונות לנבוע מעצמם. זה לא פשוט ומעולם לא היה – כדי לארח מפגש כזה צריך לדעת באמת לארח – אבל אולי זה זמן טוב לתרגל כלים שנוכל להשתמש בהם גם כשנחזור לשגרה.
כדי ללמוד יותר על כלים שעוזרים לעשות את זה נכון אפשר להציץ במאגר הכלים של מנהיגות השתתפותית: כדאי לסקור את מאגר הכלים של הטריבונה, או את החוברת המעולה שהוציא מכון השל על The Art of Hosting.

ויש כבר כל מיני פתרונות שקהילות שונות מסביב לעולם כבר מצאו: קונצרט שכונתי מהמרפסות, קבוצות וואטסאפ של נוער שעושה בייביסיטר, יומן דודל להכנת אוכל למבודדים… זה הזמן להיות יצירתיים! 

4. להנגיש מידע

הכנו לכם מאגר של כל מיני כלים וקישורים שיכולים לעזור לכם ולקהילה לקבל השראה לפני שבונים את דרך ההתמודדות היחודית של הקהילה שלכם עם המשבר.
[תודה גדולה לדניאל אופק מהחברה למתנ"סים ולרוני קנטור מ-Community Forward ארגון מנהלי הקהילות של ישראל, שותפים גדולים לדרך שאספו לא מעט מהקישורים]

פתרונות חינוכיים ותעסוקתיים לילדים

בית הספר של הדור הבא – למידת אונליין בה התלמידים בוחרים את השיעורים

האוניברסיטה המשודרת לילדים

קמפוס IL לתלמידי תיכון

פתרונות ומודלים חינוכיים מרחבי העולם

פינת "תקועים בבית" של מכון דוידסון למדע

פודקאסט היסטוריה לילדים

פורמט לבניית שגרת פעילות שבועית 

צנצנת משעמם לי

קורונה – בית וירטואלי למשפחות עם ילדים – קבוצת פייסבוק להתייעצות בין הורים

אירועים באונליין

מדריך להעברת אירוע אונליין

קליפ וידאו – יצירת אירוע ב-ZOOM

התנדבות בקהילה

רשת ההתנדבות הישראלית פתחה אתר במיוחד לנושא התנדבות בשעת קורונה

CommuniT – אפליקציה לסיוע הדדי בקהילה

טופס התנדבות בקהילה של מנהל קהילתי גינות העיר בירושלים

ריכוז התנדבות עם ניצולי שואה בבאר שבע

התנדבות קהילתית במרכז קהילתי מעלות תרשיח"א

חומרי קריאה – חדשות טובות

הקורונה בשלבי בלימה

רוצים להיות בריאים? קיימו חיי קהילה

קהילה = אושר = קהילה

לא צריך להיות גיבור כדי להוביל קהילה – צריך להיות מארח

האיטלקים בבידוד לא מפסיקים לשיר מהמרפסות

קבוצות פייסבוק יעודיות להתייעצות בין מנהלי קהילות

קבוצה חדשה בבניה למובילי ומובילות קהילות ורשתות עירוניות

קומיוניטי פורוורד – ארגון מנהלי הקהילות של ישראל

אחוק"י – אחריות חברתית וקהילה

בן מורג - רכז רשת הקהילות של ארץעיר, מתכלל "הרשת: באר שבע", בוגר תואר שני בפיתוח קהילות בינלאומי - תוכנית Glocal. אני יכול לעזור לכם? דברו איתי.