המיזמים החברתיים שמשנים את העיר 

מי אמר שהעיר חייבת להיות מקום מנוכר? בזמן האחרון צצים עוד ועוד מיזמים של קהילות, תושבים ויזמים, שהופכים את הערים בפריפריה לחברתיות, תוססות וצעירות. קבלו הצצה ל-6 פרויקטים מובילים שלנו, שעושים שינוי במרחב.

1. ידיים טובות ולב רחב: הנגרייה הקהילתית של 'הרשת' באר שבע

חולמים לבנות ארון בעצמכם? לתקן את שולחן הסלון? הנגרייה הקהילתית בבאר שבע היא חלל עבודה משותף לעבודה בעץ שהקימו חברי 'הרשת' בבאר שבע, אחת הקהילות שלנו ברשת ארץעיר, עם ידיים טובות ולב רחב. לנגריה יכול כל תושב להגיע, להתנסות בתחום הנגרות והעבודה בעץ, ולהכין בעזרת צוות מתנדבים ובמחיר סמלי את מה שחלם  ליצור.
"בזכות הנגרייה צעירים ומבוגרים מתחברים, אנשים לומדים להכיר את שכניהם, וכולם יכולים ליצור משהו במשותף, למען חברה עירונית טובה יותר". אומרת בלה אלכסנדרוב, מנכ"לית ארץעיר. צפו בכתבתו של אלמוג בוקר בערוץ 10 ותכירו את הנגרייה הקהילתית.

 

2. אתר היכרויות לאימהות טריות: השדכנייה

כל אמא טרייה מכירה את הסיטואציה: את מוקפת בחיתולים, בקבוקים ובכיות, ואת לבד – ממש לבד. בדיוק בשביל זה הקימה עדי רסולי, יזמת חברתית ברשת ארץעיר, את השדכניה – אתר המחבר בין אימהות,  מזהה ומאתר מי מהאמהות נמצאת סביבך, ומציע לכן לבלות יחד ולהפיג את הבדידות. "זו המצאה שתעשה שינוי גדול", אומרת אילנה קוורטין, מנהלת תחום יזמות בארץעיר. "השילוב של הטכנולוגי והפיזי יוצר קהילה, שיש לה יכולת לחבר בין זרות וליצור קשר אמיץ וזהות משותפת".

 

3. רשתות ולא בפייסבוק: קהילות צעירים משנות את העיר

פסטיבלים עירוניים, מחסן ציוד שיתופי, מגורים משותפים וקולנוע קהילתי בלב שכונות ותיקות בחיפה או בבאר שבע. כל זה קורה בזכות קהילות צעירות, שהחליטו, במקום לנטוש לתל אביב, ליצור אלטרנטיבת חיים בערים בפריפריות. "כשחושבים על עיר, רבים חושבים על תכנון פיזי, אנחנו שואלים את עצמינו איך ליצור את העיר במובן האנושי, של קהילה ומפגש", אומרת בלה אלכסנדרוב, בראיון  לכתבת המגזין של ערוץ 'כאן' ו.

 

4. מצילים את שאריות המזון: רובין פוד מקימים מסעדה חברתית

חשבתם פעם מה קורה לעגבנייה שגדלה לא מספיק עגולה? למלפפון עקום? רובין פוד, מיזם חברתי בשיתוף ארץעיר, לוקחים מחקלאים, שווקים וחנויות מזון ראוי למאכל שלא נמכר מסיבות של אסתטיקה ועודפים ומצילים אותו. באמצעות שף מקצועי ויצירתי הם מכינים תבשילים לאירועים בכל הארץ. בימים אלו הם מקימים, בסיוע ארץעיר, מסעדה חברתית, בה כל אחד משלם כמה שהוא רוצה.

 

5. סטארט אפ מכל מקום: NETGEV– חללי עבודה משותפים בנגב

מרחבי עבודה משותפים הם טרנד שמתרחב בעולם וגם בארץ. אבל הקמה של האבים כאלה בדימונה, ערד וחורה שבנגב זו חדשנות של ממש. ה-NETGEV הוא מיזם ללא מטרות רווח, שמאפשר ליזמים מהנגב לעבוד מרחוק, להקים סטרטאפים ולפתח יזמות, באווירה טכנולוגית ועם הזדמנויות ייחודיות.
שותפות שלנו בארץעיר עם חברה עסקית: סיסקו, המדינה: אשכול נגב מזרחי, הרשויות המקומיות ומעוף, והמגזר השלישי: JNF ומרכז לאודר לתעסוקה .

6. עסקים לשם שינוי: קהילות עירוניות מקימות מיזמים חברתיים

גן ילדים שהוא קואופרטיב של הורים, קפה חברתי המעסיק בני נוער בסיכון בבאר שבע, אמנות במרחב הציבורי בחדרה, אדריכלות ירוקה בחריש ועוד. כל אלו הן דוגמאות של עסקים חברתיים שהוקמו על ידי קהילות עירוניות. אז איך מתאגדים יחד כקהילה להקים מיזם שישנה את העיר? ומי מנהל את כל זה? בלה אלכסנדרוב, מנכ"לית ארץעיר, בפאנל בתכנית מחוץ לבועה בערוץ 10.

מנהלים מיזם חברתי שמשנה את העיר? רוצים לבחון איתנו שיתוף פעולה? 

השאירו פרטים וניצור אתכם קשר: