שם היזם: אליענה עובדיה
שם המיזם: אפס הפרדה
עירארצי
תחוםהורות, בריאות
מתי הוקם: 
כמה מוטבי פעילות: 

אפס הפרדה

ברירת המחדל של בתי החולים בישראל היא להפריד בין אמהות ותינוקות כשעה לאחר הלידה. את תועברי למחלקת יולדות, והתינוק שלך לתינוקייה.

כך תיווצר הפרדה שלעיתים תיקח כמה שעות. הפרדה מיותרת (למעט במקרי חירום) שלא טובה לא לך ולא לתינוק שלך. להפך.

אם תבקשי אפס הפרדה, את ותינוקך לא תופרדו בשום שלב. כל הטיפולים והבדיקות של שניכם יבוצעו כשאתם ביחד, בהתאם למה שטוב ונכון לשניכם ולא רק בהתאם לשיקולי המערכת.

לפעמים תצטרכי להתעקש על זכותך לאפס הפרדה. המיזם ריכז עבורך באתר של ארגון “אפס הפרדה” את כל המידע שחשוב לדעת בדרך לאפס הפרדה.

הכל התחיל בקיץ 2015 מכמה אמהות שכתבו כמה פוסטים וקבוצת פייסבוק מרגשת אחת. אש ניצתה בשדה קוצים ואלפי עדויות הפרדה התחילו להציף את הרשת, מה שלא ידענו אז, שזה יוביל למהלך כולל לשינוי נהלים בכלל בתי היולדות במדינה.

אנחנו מרגישות שינוי אמיתי שמתרחש בשנים שחלפו מאז התחלנו לפעול – המודעות לנושא בקרב היולדות גברה; המושג “אפס הפרדה” הפך למוכר ושגור בכל הצוותים הרפואיים; בתי חולים שינו נהלים, פתחו מחלקות ייעודיות ואף שינו את האופן בו הם מנהלים ניתוחים קיסריים.

הורים רבים משתפים אותנו בסיפורי אפס הפרדה שלהם ומספרים כמה הדבר היה משמעותי ותרם להם. זה מרגש אותנו מאד ולשם כך אנחנו פועלות.

אבל, יש עוד דרך ארוכה לעשות – כמעט בכל בתי החולים יש עדיין מקרים של הפרדות שאינן נובעות מצרכים רפואיים, יש נושאים כמו קיסרי באפס הפרדה או אפס הפרדה בפגיות שעדיין לא הוסדרו בכל בתי החולים.  בעידן הקורונה נוספו גורמים רבים נוספים להפרדה בין אם לתינוק, ואנו פועלות מול בתי החולים ומשרד הבריאות למניעת מקרים אלו, ולהסברה לאמהות שההמלצה הבינלאומית כרגע היא לא להפריד אם חולה מתינוקה. עבודתנו עוד לא תמה.