שם היזם: קמיל פיקלר דרזמן
שם המיזם: עגולה
עיר: כל הארץ
תחום: אמהות ולידה

עגולה – אבחון וטיפול בדיכאון אחרי לידה

שמי קמיל מקיבוץ מגן אשר בעוטף עזה. עברתי לפה לפני כמה שנים מהוד השרון בעקבות האהבה והזוגיות. יזמת חברתית, בוגרת היחידה הטכנולוגית של חיל המודיעין, MBA  במנהיגות חברתית וניסיון בהקמה וניהול עסקים חברתיים. אמא ל2 ובת זוגו של עדי.

1 מתוך 7 נשים שילדו השנה לקו בדיכאון. 50% התחילו לסבול כבר בזמן ההיריון. 27,000 נשים לפחות לקו השנה בדיכאון אימהי. זה נתון מזעזע ובקרב נשים ערביות וחרדיות המספרים גבוהים הרבה יותר. דיכאון אימהי הוא משהו שמשפיע על כולם ועל החברה. כולנו נולדים לאימהות. החודשים הראשונים הם קריטיים להתפתחות תקינה בהמשך החיים וכשהאם סובלת מדיכאון יש לכך עלויות פיננסיות, בריאותיות וההתפתחותיות גבוהות מאוד. הסבל והבושה גדולים, תחושת הבדידות וגם עלות השיקום והטיפול יקרה ומגיעה ליותר מ5,000 ₪ ליולדת ותינוק. כלומר 135,000,000 ₪ בשנה.

אבל רק 15% מאותרות ומטופלות באופן הולם. לא הרבה מטפלים יודעים לאן להפנות ומה לעשות גם אם הם פוגשים אם במצב נפשי ירוד.

כמעט אף אחד לא מדבר על זה. זה לא נושא קליל, כייפי או פוטוגני. אבל אני רוצה לספר לכם על עצמי שלפני 5 שנים, בדיוק ילדתי את בני הבכור בלידה קצת מורכבת. השנה הראשונה לאימהות הייתה הקשה בחיי ואקורד הסיום שלה היה צוק איתן. אני לא יודעת בוודאות עד היום האם סבלתי מדיכאון או לא מכיוון שאף אחד לא אבחן או דיבר איתי על זה ועל איך מתמודדים. אבל אני ומשפחתי מתמודדים עם ההשלכות עד היום. הסיפור האישי שלי הביא אותי להבין שאני לא היחידה ושחייבים לחולל שינוי מיטיב. שאני רוצה שאף אישה וילד לא ירגישו לבד כמו שאני הרגשתי.

החלטתי "להפיק מהלימונים לימונדה" והקמתי את עגולה. איתור דיכאון לאחר לידה ומצב נפשי ירוד והנגשת מענים. במהלך השנתיים האחרונות ערכנו סקירת ספרות מקיפה, בנינו רשת קשרים עם כל הארגונים שעוסקים בנושא, פיתחנו פיילוט מקומי, ערכנו סקר ועשרות פגישות עם שחקנים בשדה וכיום אנחנו מפיקות סרטון ודמו.

עגולה מציעה פלטפורמה טכנולוגית מקצועית לאיתור דיכאון לאחר לידה והנגשת מענים. הרעיון הוא פשוט ומגיע מתחום שמתפתח היום בעולם ובארץ – שירותי רפואה ותמיכה דרך המחשב\סמארטפון.

כל אישה או בן זוגה ימלאו דרך הפלאפון שאלון לאיתור דיכאון לאחר לידה ומצב נפשי ירוד – היא תקבל משוב  מיידי ומקצועי בשפה בהירה הכולל קריאה לפעולה, מוקד חירום, והנגשת מענים רפואיים רגשיים וקהילתיים מבוססי מיקום. ההערכה היא אנונימית, ב-3 שפות אך מאפשרת הזדהות לצורך קבלת מענים ותמיכה נוספים. הכוונה היא להעלות את אחוז האיתור, לעשות את האיתור כמה שיותר מוקדם ולבנות פלואו שברור לכולם של הטיפול.

חייבים לחולל שינוי ולהתאים את הטיפול והשירותים לאם ולתינוק למחקרים, למה שקורה בעולם ולצרכים העולים מהאוכלוסייה.

הפיתוח נעשה במסגרת הכוורת-ההאב החברתי מיסודן של קרנות הביטוח הלאומי וארגון הג'ויינט ומלווה מבחינה מקצועית על ידי תמי איילון סגנית מנהלת קרנות המפעלים המיוחדים ביטוח לאומי וד"ר איתמר עופר מומחה בניהול רפואי.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן