קפה רינגלבלום

קפה רינגלבלום הוא קפה-מסעדה חברתי, הממוקם בשכונה ד' בבאר שבע, ומציע תכנית תעסוקתית עבור בני נוער במצבי סיכון. מטרת התוכנית היא לחזק את תפיסת המסוגלות העצמית של בני הנוער, מתן הכשרה מקצועית, מתן אופק תעסוקתי וניסיון עבודה מעשי. הפן העסקי של המסעדה מנוהל על ידי קבוצת "קמפאי", בעוד את התכנית התעסוקתית מנהלת ארץעיר תוך שותפויות עם קרן דואליס והרווחה בב"ש.

תכנית שיקומית לנוער במצבי סיכון

נוער במצבי סיכון מגיע לרוב מרקע סוציאלי של מצוקה כלכלית, אלימות במשפחה, נשירה ממסגרות לימודים, שימוש באלכוהול וסמים וקשיים חברתיים ונפשיים קשים. קשה במיוחד הוא מצבם של נוער בקצה הרצף החווים ניתוק ממסגרות לימודים ועבודה ומצבי ניתוק מהמשפחה, שוטטות או היעדר קורת גג, אלו הנערים המגיעים לעבוד בקפה רינגלבלום. בני הנוער בתכנית לרב נתקלים בקשיים להתגייס לצבא, לרכוש השכלה ולשמור על מקום עבודה קבוע, הם מצטרפים לתכנית כמוצא אחרון, לאחר שהם מופנים אלינו על ידי גורמי הרווחה בעירייה.


התכנית התעסוקתית כוללת הכשרה תעסוקתית כטבחים, פיתוח כישורי תעסוקה, בנייה ופיתוח אישיות ותמיכה וליווי אישי על ידי צוות הקפה והעובדת הסוציאלית.  באמצעות התכנית הנערים מקבלים כלים לעולם העבודה כגון קבלת סמכות, פתרון סכסוכים, הגעה בזמן לעבודה וכלים לחיים כגון ניהול כלכלי, עיצוב זהות ועוד. לכל נער נבנית תוכנית אישית על ידי הנער והעובדת הסוציאלית, ולצד ההתנסות התעסוקתית במטבח, הנער\ה מחויב לפגישה שבועית עם העובדת הסוציאלית ולפגישה קבוצתית של כלל בני הנוער.

הצלחה חברתית גדולה

לתכנית בקפה רינגלבלום כ-70 בוגרים, אשר התכנית היוותה עבורם מפלט אחרון.  מבין בוגרינו, מעל 90% התגייסו לשירות צבאי או לאומי, זאת לאחר הצבא לא רצה לגייסם,  וכן כ-85% מחזיקים במשרה קבועה. על פי מחקר חיצוני שנערך על ידי עמותת NOVA בשנת 2013, התכנית חוסכת למדינה 414,000 ₪ בכל שנה (שיקום, כליאה והשלמת הכנסה), וההשתלבות העתידית של בני הנוער בשוק העבודה מוערכת בהכנסות ממיסים של המדינה של כ-695,000 ₪.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן