המאיץ החברתי עסקי בירושלים

המאיץ החברתי -עסקי בירושלים הוא יוזמה משותפת של ארץעיר ואגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית שהתקיימה בשנת 2017 . מטרתו היא לטפח יזמות חברתית בקרב הסטודנטים הלומדים בשערי האוניברסיטה. במהלך המאיץ למדו היזמים את הזירה החברתית והעסקית בעיר, קיבלו כלים לשיווק ובניית תכנית עסקית ושיווקית למיזמים שלהם ובנו מודל עסקי מפורט.

המיזמים שפותחו במסגרת המאיץ החברתי עסקי בירושלים:

פאב הארטישוק

יזם: יובל זאבי
סטודנט לתואר ראשון במנהל עסקים וכלכלה.  מתגורר במעונות הסטודנטים שממוקמים בשכונת הגבעה הצרפתית. בשכונה זו הוא מנהל פאב שנקרא "הארטישוק". בנוסף להיותו פאב, הוא מאגד בתוכו מספר יוזמות  נוספות- ארוחות שישי משותפות, גינה קהילתית, ארגון הרצאות וקואופרטיב צרכנות שמכונה "קואופרטיב בגבעה".
כרגע האתגר הכי גדול שעומד בפניו הוא חיזוק החיבור של תושבי השכונה הותיקים למיזמים, ויצירת המשכיות בקרב הסטודנטים הגרים בסביבה על-מנת שיבחרו להישאר לגור בשכונה גם לאחר סיום לימודיהם ויסייעו לפתח את היוזמות השונות.

טיפול בעזרת תנועה ושפת גוף

יזמת: נילי מדרר
סטודנטית לפילוסופיה וסוציולוגיה. שואפת להקים מיזם שיסייע לילדים עם קשיי התבטאות להביע את רגשותיהם ורצונותיהם להוריהם ומוריהם על-ידי תנועה ושפת גוף. האתגר המשמעותי שלה הוא לגבש את אופי הפעילות שהיא רוצה לקיים ואת הדרך להעברת המסרים שלה. כיום היא בוחנת מחקרים בנושא על-מנת  לצבור ידע רלוונטי שיסייע לה לתרגם את רצונותיה למיזם בפועל.

מודעות ומניעת אלימות כלפי נשים חרדיות

יזמת: תהילה עמר
תהילה היא חרדית. הקימה מיזם למען הגברת המודעות והמניעה של אלימות כלפי נשים במגזר החרדי בעקבות חוויה אישית שהיא עברה. המיזם שלה בשלב מתקדם בו היא הקימה קבוצת דיון ותמיכה משותפת של נשים בשכונתה שעברו תקיפה או אלימות מסוג אחר. המיזם שלה בשלב מתקדם והיא בונה כיום שיתופי פעלה עם גורמים רלוונטיים. היא בחרה להשתתף במאיץ כדי לקבל כלים נוספים, לרבות בפאן העסקי כדי להרחיב את השפעת הפעילות שלה בעתיד.

מרפאה קהילתית למסתננים

יזמת: רוני בן עמי
רוני היא סטודנטית לרפואה. היוזמה שתנגיש טיפולים רפואיים לאוכלוסיות מוחלשות שאין להם גישה לשירותים רפואיים בסיסיים כמו המגזר הבדואי, מבקשי מקלט מאפריקה ומסתננים. כיום המיזם שלה מתחיל להתגבש והיא יצרה שיתוף פעולה עם מוקד העזרה הראשונה "טרם" בירושלים, על-מנת לפתוח יחד איתם מחלקה שתתן שירות לבני מיעוטים ומבקשי מקלט בעיר. תוך כדי העבודה בשטח, היא נעזרת בתכנים שהיא מקבל מהמאיץ ובונה את המודל שעל-פיו המיזם יפעל במתכונתו קבועה ורחבת ההיקף.