המאיץ העסקי חברתי בקרית גת

המאיץ העסקי חברתי התקיים ב- 2017 בקרית גת והתמקד בחיבור שבין הפן העסקי לבין הפן החברתי של מיזם. במהלך התכנית להקמה, תמיכה וליווי של מיזמים ועסקים חברתיים, קיבלו היזמים הנבחרים כלים לבניית העסק, ביסוסו והצמחתו, כגון:

  • בניית תכנית עסקית
  • מיתוג
  • תמיכה שיווקית
  • סיוע בגיוס משקיעים

במהלך חודשי התכנית למדו היזמים את הזירה החברתית והעסקית בעיר, ביססו תכנית עסקית ושיווקית למיזמים שלהם, נפגשו עם אנשי מפתח מהמגזר העסקי והציבורי ובנו מודל עסקי מפורט. כל זאת בליווי יועצים, מנטורים ואנשי מקצוע שמסייעים ומייצרים את השותפויות שיובילו את היוזמות להצלחה. התכנית הינה שיתוף פעולה בין ארץעיר, שותפות שיקגו-קרית גת-לכיש-שפיר, מרכז הצעירים של עיריית קרית גת ומעוף.

המיזמים שפותחו במסגרת המאיץ העסקי חברתי בקרית גת

איזון בין חיי עבודה לחיי משפחה

יזמת: שירן שושנה וורסולקרמי
מי מאיתנו לא מבלה שעות רבות במקום העבודה? מי מההורים שבינינו לא שואל את עצמו איך לבנות לו"ז יומי שמתאים לעבודה ולצרכי ילדיו? המיזם עוסק בשילוב של חיי עבודה ומשפחה, ומציע שירותי ייעוץ למקומות עבודה בנושא של שילוב מענים משפחתיים בתוך מקומות העבודה. למען הילדים, האיזון ושוויון ההזדמנויות.

פיציCOOLI – בית להתפתחות טבעית

יזמת: שירן מגידיש גרהם
פיציקולי הוא מרכז להורים שיוקם בקריית גת, ומטרתו לתת מענה להורים עם לידת הילד הראשון. ההתמודדות עם חוסר שינה, בעיות בהנקה, טעמים ראשונים, והקשר עם התינוק החדש, יוצרים צורך לסביבה תומכת להורים צעירים, בה יוכלו לקבל מענה. המרכז יספק חוגים והעשרה, ייעוץ התפתחותי ופסיכולוגי, מפגש עם הורים אחרים ואירועי פנאי ותרבות.

נועם בלב: גן לילדים מאושפזים

יזמת: ניצה מתתיהו
ניצה היא אם לארבעה ילדים, שבנה, נועם, התמודד עם מחלת שריר מאוד נדירה ונפטר באופן פתאומי. בשנות חייו הראשונות ניצה ומשפחתה שהו חודשים רבים בבית החולים, משם נולד רעיון המיזם הייחודי. הקמת גן בתוך מתחם בית החולים לילדים בגילאי 3-6 המאושפזים תקופות ממושכות, היא מסגרת שתעניק להם חווית ילדות נורמטיבית, מחבקת, מקדמת ומעשירה. במקביל, באמצעות המסגרת, יתאפשר להורים זמן התאווררות, לאגור כוחות, ולשמור על שגרת חיים נורמלית, עד כמה שניתן.

נתיNET
יזם: עומר אשכנזי

אנשים רבים צוברים חפצים ורהיטים בביתם ואינם זקוקים להם. מן הצד השני ישנם אנשים שזקוקים לחפצים ורהיטים, וידם אינה משגת. המיזם הינו חיבור בין השניים והובלת החפצים והרהיטים מאלה שאינם זקוקים להם, לאלה שזקוקים להם. בתוך חיבור זה יימצאו המתווכים – לשכות הרווחה ואנשים שמכירים את הנזקקים בסביבתם, ושמסוגלים לשנע את החפצים והרהיטים ממקום למקום.

קהילה בע"מ – חנות חברתית מעצימה

יזמת: חגית אלקובי
הקמת חנות יד שנייה שתחזק את החוסן הקהילתי חברתי, תפעיל מערך מתנדבות למען הקהילה ולהעצמה, והכל בדגש על מודעות לשימוש חוזר ולאיכות הסביבה. החנות תשמש מקום מפגש בליווי סדנאות והפעלות שיעצימו נשים.

פיציCOOLI – בית להתפתחות טבעית

יזמת: שירן מגידיש גרהם
פיציקולי הוא מרכז להורים שיוקם בקריית גת, ומטרתו לתת מענה להורים עם לידת הילד הראשון. ההתמודדות עם חוסר שינה, בעיות בהנקה, טעמים ראשונים, והקשר עם התינוק החדש, יוצרים צורך לסביבה תומכת להורים צעירים, בה יוכלו לקבל מענה. המרכז יספק חוגים והעשרה, ייעוץ התפתחותי ופסיכולוגי, מפגש עם הורים אחרים ואירועי פנאי ותרבות.

Momkey

יזמת: עדי רסולי
בקיבוצים ובישובים קהילתיים נשים בחופשת הלידה נפגשות באופן טבעי זו עם זו, מבלות יחד ומבצעות למידה משותפת. המפגש הזה לא מתקיים באופן טבעי בעיר. בשל כך הוקם מיזם Momkey, היוצר קהילת אימהות באמצעות אפליקציה, שתאתר נשים בחופשת לידה בסביבה הקרובה.

פזוז – מתנות עם ערך.

יזמת: סיון שלחין
שירותי ייעוץ, שיווק, מכירה וחנות אינטרנטית, לארגונים חברתיים שמוכרים מוצרים עם ערך חברתי. זאת על מנת לייעל את עבודת הארגונים והעמותות, אשר משקיעים משאבים רבים במכירה ובהפצה של המוצרים, ולפתוח עסק שמתמקצע בשיווק מתנות עם ערך.

יוצרים מציאות

יזם: אבירן נאור
חלק מאוכלוסיית הגיל השלישי מוגבלים או חולים ואינם יכולים להגשים חלומות של נסיעה לארץ אחרת, או השתתפות בחוג כלשהו. באמצעות משקפי המציאות המדומה הם יוכלו להגשים את החלומות שלהם ולראות את מגדל אייפל בפריז, או את נופי האלפים, לצפות בהצגה, לצלול באוקיינוס ועוד. בנוסף לחוויה זו הם גם ילמדו אודות מה שהם רואם וישתפו אחרים בדיון משותף כחלק מפעילות.

מהפך פשטא: לקראת מודעות פיננסית

יזם: ג'רמי קוטנר
נשים רבות אשר מתאלמנות או מתגרשות מוצאות עצמן מתמודדות מול העולם הפיננסי לראשונה בחייהן. ניהול חשבון בנק, הוצאת הלוואה, ניהול פיננסי, כולם מושגים זרים להן. לרוב, אלו נושאים שטופלו על ידי בעלן המנוח או הגרוש. כעת, הן זקוקות לכלים כדי לגשת לטיפול בנושא זה. המיזם מציע תכנית ליווי ואוריינות פיננסית, המותאמת אישית לנשים בצמתי חיים אלו.

doc-way

יזם: דוד ראובינוף
מי מאיתנו לא מסתבך עם בירוקרטיה? המיזם הינו אפליקציה שמטרתה לאגד יחד את כל הניירות והטפסים החיוניים לקראת מטלה פיננסית גדולה, כמו לקיחת משכנתא או החלטה על ביטוח. הטפסים והמסמכים מגיעים מהבנקים, מחברות הביטוח, קופות החולים, בתי הספר, המעסיקים ועוד. האפליקציה מארגנת אותם בצורה ייחודית, ונותנת למשתמש נגישות לכל הטפסים בצורה נוחה, נגישה וברורה.

כאן הכל מותר: החנות הוירטואלית הידידותית לאלרגניים.

יזמת: נועה עשור
הקמת חנות אינטרנטית ייחודית, בה ניתן להרכיב סל קניות מגוון ובמחירים הוגנים, בהתאם למגבלה הבריאותית. זאת על על ידי "מסננים חכמים" שיתאימו את המוצרים המבוקשים (ללא גלוטן, ללא לקטוז וכו') והכל בחנות אחת בלבד. החנות תהיה חלק מאתר שיהווה בית לקהילת הרגישים והאלרגיים למזונות, והוא יכלול גם מתכונים מותאמים, מידע רפואי, חדשות בתחום, מפגשים וסדנאות.

חן דרומי

יזמת: טל גנות
המיזם הינו שירותי עיצוב פנים לאנשים עם מוגבלויות וכן למקומות ציבוריים שמעוניינים לאפשר גישה לאנשים עם מוגבלויות. טל היא מעצבת פנים, אשר תיתן שירות של עיצוב, ולצידה יפעלו ספקים של חומרים שיעניקו את החומרים בהנחה, למען אוכלוסייה זו . בזכות המיזם יוכלו בעלי המוגבלויות לעצב לעצמם בית נגיש ומותאם, במחיר הוגן.

נגריה טיפולית

יזם: ערן עברי
הקמת נגרייה טיפולית, בה יעבדו נערים עם אוטיזם. העבודה עם עץ, עם מכונות ייצור, ויצירת תוצרים למכירה, תתרום לשיקומם וליצירת מקום קבוע, טיפולי ומקדם עבורם.
הרעיון מבוסס על מיזם מצליח שפותח ברוסיה, לקידום הטיפול באוטיזם.

מיל"ה: מרכז ילדים לכישורי הלמידה

יזמת: רחל הראל
המיזם הוא הקמת משפחתונים ומעונות לילדים בקרית גת, שכוללים גם אבחון וטיפול בקשיים התפתחותיים. המשפחתונים ייתנו מענה גם לילדי החברה הבדואית, וכך ישלבו את בני המגזר היהודי והערבי, ויתרמו להכרות בין החברות ולאפשרות לנשים הבדואיות לצאת לעבודה ולהתפתח בעולם התעסוקה.

המכללה להכשרה לתעסוקה

יזם: אעטף רפי
בחברה הבדואית אחוז האבטלה הוא פי שלוש מהחברה הכללית. בין היתר, האבטלה נובעת מחוסר הכשרה מקצועית ומבעיה בהשמה, כמו גם סוגיות של שפה ותרבות. המיזם הינו הקמת מכללה שתכשיר בני נוער בדואים, בשנתיים האחרונות של התיכון, לעבודה ולתעסוקה יעודיים, וכן תדאג להשמה שלהם במקצועות אלה, תוך ליווי וסיוע.

מרכז מבקרים ומורשת ליהדות אתיופיה

יזמת: טלי סיסאי
מרכז מבקרים ומורשת של עולי אתיופיה בקרית גת. המטרה היא כפולה – היכרות של צעירי העדה האתיופית עם המורשת והשורשים, והיכרות של תיירים מהארץ ומחו"ל עם המורשת וההיסטוריה של יהודי אתיופיה. המרכז יכלול סיורים והסברים, סרטים ומיצגים. התקווה היא שמרכז כזה ינכיח בתודעה הציבורית את האוכלוסייה הזו, ויסייע במיגור גזענות ודעות קדומות.

מרכז מבקרים בערד

יזמת: שיר פרלמוטר
העיר ערד נתפסת בעייני תיירים כתחנת עצירה לקפה בדרך לאילת, אך לא כיעד בפני עצמו. הקמת מרכז מבקרים בערד תבסס את העיר כמוקד תיירותי, והוא יציע סיורים, הכרות עם אמנות ותרבות בעיר ואפשרות לבילוי קולינרי. כל זאת בהפעלת בני נוער מקומיים, שבזכות השותפות בפעילות יתחברו בעצמם להזדמנויות שיש לעיר ערד להציע.